2015. április 29., szerda

Anyának ajándék

Hétvégén lesz május első vasárnapja, ajándékot kell adni anyának.
Itt találsz ölteteket, hogy mivel lepheted meg anyukádat.

1. Ültess anyának virágot egy általad szépen kidekorált cserépbe













 Cserepedet dekoráld szalagokkal és kartonból kivágott szívecskével. A szívecskére rajzolj vagy írjál vmi szépet.
A kartont ragaszd egy hurkapálcikára és szúrd a cserepedbe a beültetett virágod mellé.


Ha elköltötted a zsebpénzedet fagyira akkor se kell elkeseredni, számtalan dolgot alkothatsz te is fűből-fából-virágból.
Most már virágba borultak a fák, bokrok, orgonák...
ha kertes házban laktok, akkor:
2. készíthetsz egy szép csokrot. 
 
Ha nincs kertetek, akkor a a csokorkészítés lehet, hogy kimarad, mivel nem tépheted le a közeli parkból az ágyásokba ültetett egynyáriakat és az orgonabokrot se dézsmálhatod kedvedre.  Fűszálakat, vesszőket, vagy a gyomnövényként ismert pitypangot  sok helyen találsz.
3. Készíts szövött  képet virágokból: az összegyűjtött vesszőkből készíts egy keretet, tekerj rá rafiát és sződd bele a fűszálakat, virágokat...
4. Készíthetsz kulcstartót. Szükséged lesz egy vastagabb ágra, amit szépen fel kell vágni, és kilyukasztani. Ehhez mindenképpen kérd apa segítségét. A fadarabra ragassz vagy rajzolj kedvedre.

Ha épp esik az eső, hideg van és nincs kedved kimozdulni, akkor otthon is találsz alapanyagot egy virágcsokor elkészítéséhez.

5. Tojástartóból készíts virágcsokrot: Nézz szét a konyhában, biztos találsz tojástartót. Vágd szét elemeire, vízfestékkel fesd ki és ragaszd fel egy hurkapálcikára.





2015. április 21., kedd

Föld napjára veteményest!

 Föld napjára ültessetek fát! gyümölcsfát vagy akár díszfát, virágot, vagy akár szamócát...
A föld napja az általános ültetési nap az óvodákban és iskolákban. Ilyenkor biztos kerül legalább egy új csemete az iskolakertbe vagy egynyári virágok a balkonládába az osztály ablakába. De otthon is folytathatjátok az ültetést.
Nem kell nagy dolgokra gondolni, nem kell hozzá egy hektár föld vagy egy tonna komposzt... Kezdjétek az ablakpárkányon, és nem is akármivel, hanem veteményessel.
Hogy miért jó választás FÖLD napján veteményest ültetni?
  •  zöldebb lesz az ablakod, közvetlen környezeted
  • a saját veteményeid előállításával rengeteg energiát spórolsz
  • saját veteményesedben BIO zöldségeket termelsz, nem szennyezed vegyszerekkel a FÖLDET
  • zöldségeidet ültesd faládikába, régi balkonládákba vagy akár tejes dobozokba, így újrahasznosítasz, kevesebb szemét terheli a FÖLDET
Vessetek salátát, ültessetek dughagymát, spenótot, zöldborsót... 
Saláta ültetvényünk az ablakpárkányon.
Itt megtaláljátok azokat a tavaszi zöldségféléket, amiket ilyen hűvös időben is vethettek:
 






 



 Képek forrása a pinterest oldalunkon











2015. április 17., péntek

Te is tudsz kertészkedni! - pályázat fővárosi osztályoknak (4-5-6 osztályosok)


A Szamóca Kiskertész Tanoda pályázatot hirdet 4-5-6 osztályos fővárosi osztályoknak, iskolakert-mintakert programban való részvételre. A nyertes osztályok egy fél éves kertészkedős programban vesznek részt.

A pályázatra egy oldalas fényképes bemutatkozást várunk, az osztály eddigi kertészkedős tevékenységével kapcsolatban / vagy egy rajzokkal ellátott esszét arról, hogy milyen iskola kertet szeretnének a jövőben kialakítani az iskolájuk udvarán.

2015. április 10., péntek

Legyen saját virágoskerted!

Végre itt a  tavasz! Süt a nap, meleg van.
Most hétvégén elkezdheted a saját virágoskerted beültetését.
Vessél egynyári virágokat, mert egész nyáron virítanak, színessé varázsolják a kertedet, vagy a teraszodat, és hozzád csalogatják a pillangókat. 
10 egynyári virágot válogattam össze, amit magról vethetsz és könnyen felnevelhetsz, akár a teraszodon is. Közös tulajdonságuk, hogy szeretik a napot, meleget és a vizet.
Ha nagyobb területet, vagy sok balkonládát kaptál szüleidtől a saját virágos kalandod kivitelezéséhez, akkor mind a 10-ből vethetsz: hihetetlenül színes kerted lesz.

1. Búzavirág: gyönyörű kék virágait egész nyáron hozza


2. Körömvirág: citromsárga, narancssárga színben vetheted. A kinyílt virágokból szedjél majd szárítani, mert értékes gyógynövény
3. Sarkantyúka: narancssárga, citromsárga, és szinte piroshoz hasonló sötét narancssárga színekben. Virága ehető, csak kicsit csípős.
4. Napraforgó: van már törpe, óriás, egyszerű vagy tömött virágú változata is a sárga színskálának számtalan árnyalatában. Gyerekek virágoskertjében méltán kiérdemelt helye van. Ő a kézzelfogható bizonyíték, hogy egy pici magból milyen óriás növény nevelhető, rövid idő alatt.
5. Pillangóvirág: rengeteg színben pompázik és szeretik a pillangók

6. Büdöske/bársonyka: Elriasztja a tetveket, de a katicák szeretik.


7. Rézvirág: színeinek száma megszámlálhatatlan
8. Hajnalka: kék, fehér futó. Csak egyszer kell elvetni, utána majd gondoskodik a szaporulatról. Elveti magjait és többé már meg se szabadulunk tőle.

9. Dohányvirág: illatos, színes és gyorsan nő
10. Kakastaréj: rengeteg színben, érdekes formákban is.

+1 Csodatölcsér: amennyiben nem szeretnéd a Hajnalkát, mert nehéz tőle megszabadulni, akkor vessél Csodatölcsért. Szép, színes és rengeteget virágzik.

A felsorolt virágok magvait szórhatod a végleges helyükre a kertbe, vagy a balkonládába. Általános virágfölddel elégedettek lesznek, de tarts állandóan nedvesen a földjüket.

Jó kertészkedést!




2015. április 2., csütörtök

3+1 áprilisi kiskertész feladat



1. Legyen saját veteményeskertetek
Most elkezdhetitek kialakítani a  saját zöldségeskerteteket akár a kertben vagy a teraszon.
Ha saját kertetek van, kérjétek meg szüleiteket, hogy adjanak területet egy saját ágyásnak. Elég, ha most egy 1*1 m-es területtel kezditek.
Most vessetek korai veteményeket, amit a paradicsom, paprika, uborka palánták ültetése előtt már le is szüretelhettek:
Retek
Spenót, rukkola
Saláta, Kapor
Borsó (még vethető
hagyma, fokhagyma 

A következőket nem fogjátok a paradicsom előtt megenni, de most kell vetni és biztos sikerülni fog szép növényeket nevelni belőlük:
Sárgarépa, petrezselyem,
korai burgonya

 Ha a teraszon kertészkedtek akkor a következőket vessétek:
Borsó -nagy cserépbe
Rukkola - balkonládába is lehet, akár félárnyékos helyre is!
Saláta- balkonládába is lehet. inkább tépősalátákat válasszatok
Dughagyma -újhagymának balkonládába is lehet

 

2. Ültessetek szamócát!
Szamóca ültethető szinte bármibe: kertbe, cserépbe, ládába, zsebbe, pet palackba, kiskertész gumicsizmájába.
Napos helyre tegyétek és ne felejtsétek el locsolni, akkor biztos termésre számíthattok. Itt megtaláljátok, hogy milyen ültetőedényt barkácsolhattok szamócáitoknak.


3. Ültessetek virágot Anyák napjára!
Ha most a hónap elején elvetitek a büdöske magokat egy cserépbe és bent az ablakpárkányon locsolgassátok, akkor Anyák napján saját nevelésű virágot adhattok Édesanyátoknak. Nevelhettek napraforgót is. Most azt is bent egy kis cserépben kezdjétek, majd ha elmúlt a hideg, akkor költözhet ki a kertbe. Anyák napjáig még maradhat a kis cserépben, majd együtt kiültetitek a kertbe vagy egy nagyobb cserépbe. (ha a téli madáretetésből maradtak napraforgómagok, ezeket is elvethetitek, szép virágok lesznek belőle)


+1 Ültessetek babsátrat!
Ha szeretnél egy saját búvóhelyet a kertben, ahol háborítatlanul ücsöröghetsz, akkor ültess magadnak babsátrat.  Április végén ideje elvetni a magokat, és ha ügyesen gondozod, akkor a kánikuláig pont benövi a támasztékát, hogy árnyékot biztosítson az alatta pihenőknek.
Ültetéshez útmutatót itt találhatsz. 


Ültess saját babsátrat!

Babsátor

Ha szeretnél egy saját búvóhelyet a kertben, ahol háborítatlanul ücsöröghetsz, akkor ültess magadnak babsátrat.  Április végén kell elvetni a magokat, és ha ügyesen gondozod, akkor a kánikuláig pont benövi a támasztékát, hogy árnyékot biztosítson az alatta pihenőknek.

Keress egy napos helyet a kertben. Kapáddal rajzolj egy hatalmas kört (1,5-2m átmérőjűt). A kör nyomvonalát ásd fel, és szedegesd ki belőle a gyomokat. Ha a szüleid a pázsitból áldoztak fel egy darabot a sátorozásodhoz, akkor nem szükséges felásnod az egész kör alapterületét, csak a kör nyomvonalát, de a bejárat tervezésénél vedd figyelembe a fűnyírótok méreteit.

A fellazított földbe szórd be a magokat, jó sűrűn, hogy mihamarabb rátekeredjen a karókra, és locsold meg. Ahol a bejáratot szeretnéd ott kb 40 cm hosszan ne tegyél magokat.
A karókat beteheted akár most is, vagy később, de mindenképpen tedd be mielőtt kb fél méteres hajtásokat nevelnek a növények, hogy tudjanak rátekeredni.
A karókat egyenlő távolságokban szúrjátok le, kihagyva a bejáratot, és felül kötözzétek össze. Ehhez a munkához kérjetek segítséget.: nehéz leszúrni a karókat és ha szeretnétek, hogy a felnőttek is beférjenek, akkor magasan kell összekötözni.
Nem kell rákötözni a babot a karókra, rátekeredik segítség nélkül, és hamar befutja a sátor alakzatot.

Gondozás:  Locsoláskor ellenőrizzétek a talaj nedvességét. A sátor gyors kialakulásához folyamatosan nedvesen kell tartani.A locsoláson kívül néha kapáljátok meg, de csak óvatosan, hogy nehogy kivágjátok. 
Jó sátorozást! 






Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...