2014. december 18., csütörtök

2014. december 8., hétfő

Decemberi kiskertész feladatok 3+1


1.Luca búza
December 13-án rejtsétek el a seprűket és vessetek búzát. A seprűket azért kell eldugni, hogy a boszorkányok ne gonoszkodjanak. A búza vetésből pedig megjósolhatjátok a jövő évi termést. Ha decemberig minden szem kibújt, akkor jövőre bátran tervezhetitek a veteményest, biztos szüretelni fogtok...

2014. december 4., csütörtök

A Fenntartható városi kert rajzpályázatra beérkezett rajzok

Balogh Jázmin 7 éves
 A rajzok alkotói a Facebook oldalunkon fel vannak tüntetve, ahol december 5-ig szavazni lehet rájuk. Eredményhirdetés december 6-án a Szamóca Kiskertész Klubban.
 (A képre kattintva a böngészőben itt is megtalálod az alkotó nevét)

2014. november 27., csütörtök

Adventi naptár újrahasznosítva

A hétvégén kezdődik advent és mivel már saját gyermekem is érdeklődést mutat minden dekorációnak álcázott ajándék jellegű tárgy iránt (főleg, ha szétszedhető, megehető...) úgy döntöttem én is készítek egyet.

Szétnéztem az interneten, hogy milyen kimondottan kis kertészeknek való naptárakat készítettek mások. 

Nem találtam olyan adventi naptárat, mely elvárásaimnak megfelelően utalt volna a kertészkedésre. (lehet nem szántam elég időt a keresgélésre).

2014. november 26., szerda

Karácsonyi dekorálás gyerekekkel

Készülődés karácsonyra

Ha már az óvoda, iskola és az egész város felvette karácsonyi ruháját, akkor elkezdhetjük otthonunkba varázsolni a karácsonyi hangulatot.


A hangulatteremtés első lépéseként, vonjuk be gyerekünket a dekorálás folyamatába: készítsünk el együtt pár dekorációt természetesen természetes alapanyagokból: fűből-fából-termésből.






 A fű, fa dekorációkat színes szalagokkal tehetjük vidámabbá. A szülők az esti borozásokon jó, ha összegyűjtik a parafadugókat, mert kiváló alapeleme, a karácsonyi dekorációk első számú kedvencének a rénszarvasnak.

A rénszarvas teste és feje is készülhet parafadugóból. Agancsa és a lába a kirándulások alkalmával begyűjtött ágacskákból készülhet.  Orra stílusosan legyen piros, egy piros bogyó pont megfelel, de szúrhattok bele akár egy piros gombostűt is.

 Ha nem találtatok eléggé ágas-bogas szarvnak való ágacskát, akkor helyettesíthetitek zsenília dróttal.

A rénszarvasokat színes szalagokkal dekorálhatjátok. Tegyetek masnit a nyakára.
A rénszarvas lábait és agancsait ragasztópisztollyal rögzítsétek.

Parafadugókból és fűből-fából még sok-sok karácsonyi dekorációt készíthettek. A következő bejegyzés témája az angyalkák lesznek.



Rénszarvas készítési útmutató:


A képek forrása

2014. november 24., hétfő

Adventi koszorú gyerekeknek, gyerekekkel

bejegyezte Tünde
Hogyan vegyem rá a gyerekeket, hogy több időt töltsenek a friss levegőn? Folyamatos téma a családunkban. Az Adventi koszorúnk elkészítése is jó ürügy volt arra, hogy ki vonuljak a kertbe a 10 éves lányommal. Cirmos, a macskánk azonnal ott termett, minden ágat, vesszőt, szalagot megkergetett. Ő a leglelkesebb kiskertész.
 







A tavalyi koszorút letisztogattam, körbe tekertem egy szál dróttal. A hurkok alá dugdostuk a kertben szedett zöldeket, csipkebogyót. Eleinte Virág még duzzogott, hogy „hideg van meg tél van”…., aztán ahogyan a koszorú alakult, a fenyőágak, színes levelű kecskerágó, csipkebogyó körbe-körbe rendeződtek, Virág dalolni kezdett észrevétlenül. Jól telt a napunk, a délutáni napsütésben.

Múlt héten az egész család a kertben volt. Az örökzöldeket megmetszettem itt ott, hogy a hó ne nyomja le annyira őket. Lili a kis négy éves kezeivel beszurkálta az ágakat egy földdel megtöltött virágcserépbe. Biztosan díszeket is rakunk majd rá Karácsony közeledtével.

2014. november 23., vasárnap

Luca búza vetés gyerekekkel

Pop up Luca búza

bejegyezte Tünde
Péntek 13. Luca napja - boszorkányok, fekete macskák, Luca szék, Luca kalendárium, Luca széke…..oly sok érdekes téma. A gyerekeimmel egy Luca búzás Pop up -ot készítünk. Meg is van a terv.

Mi kell hozzá: Tetra pack doboz, kavics, virágföld, bio búzavetőmag, dekor papír és jókedv :)

2014. november 11., kedd

3+1 novemberi kiskertész feladat

3 novemberi feladat +1 
Lehulltak a levelek, nemsokára lehet  a szánkókat is lehozzuk a padlásról, de még ilyenkor is van feladat a  kertben.

1. A lehullott faleveleket össze kell gereblyézni. A gereblyézés nem túl mókás feladat, de egy nagy levélkupacban hancúrozni, leveleket dobálni, az már minden kis kertésznek mókás.

2014. május 5., hétfő

Mesekert kis kertészeknek

Biztos nálatok is laknak olyan kis állatok, mackók, dinók esetleg tündérek, akik örülnének egy saját kertnek, ahol sétálhatnak, napozhatnak vagy kiteríthetik a frissen mosott ruhát. Lepjétek meg kis kedvencetek, készítsetek nekik egy méretüknek megfelelő kis kertet.
 Béleljetek ki egy kosarat vagy egy zöldséges faládát  egy vékony vízáteresztő anyaggal és töltsétek meg földdel. Helyezzétek el a kis barátotok házikóját és építsetek neki utat szép lapos kavicsokból, hogy tudjon sétálgatni a kertben.

Fűszerkert kis kertészeknek magyar fűszerekkel

TÜNDÉRFŰ
 Még nem késő elvetni a magokat, hogy saját fűszerkertetek legyen akár a kertben akár a teraszon.
HA olyan fűszereket szeretnétek, amiket elődeink is használtak, akkor az alábbiakkal próbálkozzatok:

2014. április 28., hétfő

Veteményeskert gyerekeknek

Még nem késő megtervezni és beültetni a veteményest a gyerekekkel. Találtam pár kimondottan gyerekeknek tervezett, könnyen kivitelezhető zöldségeskert tervet, könnyen gondozható növényekkel.
Kép forrása
A gyerekeknek tervezett veteményesek közös eleme a napraforgó és a búvóhely, ez bevonzza a gyerekeket a kertbe (sátor futóbabból vagy mini tökökből). Most április végén még vethetünk: sárgarépát, cukkinit, babot, tököt, csemegekukoricát. Palántázzunk: paradicsomot, paprikát.
Semmiképpen ne maradjon ki a büdöske (bársonyvirág) és a sarkantyúka. A zöldségeskert díszei lesznek, távol tartják a kártevőket és a sarkantyúka virágai ehetőek is. Kóstoljátok meg.
Jó kertészkedést!

kép forrása








2014. április 25., péntek

Szamóca tanácsai az égig érő paszuly (futóbab) gondozásához


Kedves kiskertész!

Tudod-e, hogy mi a paszuly, és mekkorára nő?
Ha részt vettél azon Szamóca tanodás foglalkozáson, mikor babot bujtattunk papírcserépbe, akkor bizonyára tudod a választ.
Ha nem ismerős a paszuly, a megfejtéshez nézd meg Az égig érő paszuly népmesét (kattints a címre).

Most, hogy már tudod, hogy ez a futóbab és nagyon-nagyon magasra nő, segíts neki, hogy elérje az eget.

A kis papírcserepet, amiből gyorsan kibújtak a növénykék, ültesd be a kertedben a földbe, vagy a teraszodon egy balkonládába vagy nagy cserépbe. Kertész lapátoddal ássál neki egy akkora fészket, ahova cserepestől kényelmesen belefér. Jó puha fészket készíts neki egy napsütötte helyen. Ha beköltöztetted, tegyél a tövéhez egy kis földet, és óvatosan nyomkodd meg, simítsd el a földet a növénykéd körül, és locsold be jól.

 Keress neki támasztékot: egy nagy faágat vagy bambuszpálcát szúrjál le a növénykéd mellé, hogy tudjon elindulni az ég felé. 
Locsolgassad, figyelgessed nap mint nap. Meglátod, ha vizet és napot kap, úgy elindul, hogy meg se akar állni. Nagyon okos növény, a karót (a faág vagy bambuszpálca, amit a földbe szúrtál támasztéknak) úgy megtalálja, mintha látná, hogy hol van, és felkapaszkodik rá. Addig csavaródik a karóra, amíg az véget nem ér, és onnan folytatja tovább az ég irányába: felkapaszkodik a közelben levő bokorra, fára, fészerre, háztetőre és ha a teraszra tetted, akkor valószínű a felső szomszédhoz is bekopogtat.
Hamarosan megjelennek a virágok mindenféle színben: fehér, lila, piros... Most már csak egy tennivalód maradt a locsoláson kívül: szüretelni kell!

Futóbabod folyamatosan hozza a zsenge kis zöldbabokat, így ha szereted a zöldbabot, folyamatosan kell szüretelni. Ha látod, hogy van a növényeden egy főzeléknyi zöldbab, akkor nekiállhatsz leszedegetni. A hüvelyeket egyénkét, óvatosan próbáld meg letörni, hogy növényed ne sérüljön, hogy majd a következő főzelék adagot is felnevelje.
Ha nem szereted a zöldbabot, de a csülkös bablevest annál jobban, akkor hagyd beérni a babszemeket. Ha a hüvelyek meghíztak, kidudorodnak benne a babszemek, és a hüvely elszáradt (ha megfogod, könnyen széttörik, morzsolódik), akkor elkészült a bableves alapanyag, már csak ki kell bontani. A száraz hüvelyekből ki kell szedegetni a babszemeket, de ez már könnyű feladat egy olyan kis kertésznek, aki sikeresen felnevelt egy futóbabot.

Jó étvágyat a bableveshez! Küldjetek képet Szamócának a futóbabról, és ha tudjátok, mérjétek meg, hogy mekkorára nőtt, de gyanítom, hogy ez nem fog sikerülni, mivel nincs égig érő mérőszalag.

Jó kertészkedést! Szamóca

Láttatok-e futóbabot,
piros babot, fehér babot,
mit Bors néni felfuttatott?
Babot futtat karóra,
karján van egy kar-óra,
azon méri hány perc alatt
fut a bab a karóra.
Piros bab,
fehér bab,
de legszebb a futóbab.

Szamóca kiskertészek Gödön - kertésznapló

Április 9 
A fiúk leszedték a tulipánokat és a lányoknak ajándékozták. Borsó és zöldhagyma került a bio konyhakertbe, és mézvirág a virágoskertbe. Máténak és Zalánnak, a két új kiskertésznek, a többiek megmutatták a tavaly ültetett szamócát, tulipánokat, mentát...

Április 16

Húsvétra készülve nyuszifüles tojáshéjba ültettek a gyerekek biomustármagot. Locsoláshoz, forró tűvel kilyukasztott kupak került a vizes palackra, hogy kíméletes legyen a locsolás. A veteményezés után társasoztunk, a gyümölcsöskert társassal, szedtük közösen gyümölcsöket, de sajnos a varjú megelőzött... Na majd legközelebb móresre tanítjuk...
Húsvét hétfőjén Andris kiskertész meglocsolt minket, a lányokat, és csillogó szemmel újságolta, hogy már nagyon nagyok a biomustárjai ! A mi nyulainknak is már haja nőtt. Vajas kenyérre aprítva, nagyon finom a biomustármag zöldje.

2014. április 23., szerda

Szamóca tanácsai a napraforgó gondozásához

A napraforgó gondozása



Szamóca tanodás foglalkozásunkon papírcserépbe bujtattál pár szem duci fekete magot. Ezek napraforgómagok. Ezekből a magocskákból lesz az óriás napraforgó.

Hogy a te napraforgód is olyan szép nagy legyen, mint azok amiket  kiránduláskor az utak mentén, szántóföldeken, vagy a szomszéd kertjében bizonyára már láttál, fogadd meg Szamóca tanácsait.


A kis papírcserepet tedd a kertedben vagy a teraszodon egy olyan védett helyre, ahol nem borul fel és locsolgassad minden nap. Öntözésnél figyeljetek arra, hogy a föld ne legyen túl nedves de ne is legyen kiszáradva. A kezetekkel tapintsátok meg a földet, hogy érezzétek, elég nedves vagy túl vizes.

Ha már kihajtotta első leveleit, a papírcseréppel együtt ültessétek be a földbe a kertben, vagy a teraszon egy nagy cserépbe. A kis kertész lapátotokkal ássatok egy akkora gödröt, hogy a cserép könnyen beférjen. Puha fészket csináljatok neki. Költöztessétek bele a kis napraforgót, cseréppel együtt. Öntözgessétek, figyelgessétek nap mint nap.


Ha a teraszon ültettétek be egy nagy cserépbe, próbáljátok kikötni, hogy ne boruljon fel, ha fúj a szél. Ha ügyesen gondozzátok, hatalmas nagy virágot nevel, mely mindig a nap irányába fordul. Ha a tányér közepén levő magocskák megfeketednek, kikerekednek, jó ducik lesznek, akkor megkóstolhatjátok. A magok finomak, csak ki kell bontani a héjából. 
Ha nem akartok napraforgó magokat kóstolgatni, a bontással bajlódni, hagyjátok kint a kertben és a madarak örülni fognak a finom csemegének. 
Jó kertészkedést! Szamóca

2014. április 6., vasárnap

Gödi Kiskertész napló

2014. április 2
Kukoricát morzsoltak, vetettek a gyerekek, ástak, gereblyéztek, locsoltak. Cserepekbe körömvirág mag került, a simításhoz jót fogott a kukorica csutkája.

Gödi Szamóca Kiskertész Klub


2014. április 2., szerda

Paradicsom: folytatás



Bejegyezte Tünde

Három hét után már 10 centisek voltak a paradicsom palántáim. A fürdőszoba tetőablakai alatt nevelkedtek. Négy hét elteltével már két pár igazi levele van mindegyiknek, kirakom őket napközben a teraszra, hogy kapjanak rendes fényt is. Estére behozom őket, ne fázzanak meg. Két hét múlva már szeretném kiültetni őket, de csak a felét, mert ha a késői fagyok miatt kifagynak, legyen miből pótolni. 



Hogy kerül a szamóca a palackba ?



bejegyezte Tünde

Műanyag palackon három lyukat vágtam, az alját pedig sűrűn kilyukasztottam. A palack aljára apró kavicsot szórtam, és megtöltöttem kerti föld-komposzt-érett marhatrágya keverékkel. Mindegyik lyukba egy-egy szamóca palántát ültettem. A kerítésre rögzítettem a palackokat, dróttal két helyen kötöttem át. A palackok egymás alá kerültek. Gyakran kell majd locsolni. Csak el ne felejtsem 




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...