2013. október 27., vasárnap

Fűben-fában orvosság


Gyógynövényes foglalkozás egy budai gyermekotthonban
Rendezvény időpontja: 2013. október 5.
Résztvevők: óvodások (3-7 év), kisiskolások (7-12 év), kamasz lányok (14-18 év)

A gyerekotthonban egészségnapot tartottak és erre egy másik közeli gyerekotthonból is eljöttek a gyerekek. A rendezvény célja az volt, hogy bemutassuk a gyerekeknek, hogy mit tehetnek egészségük megőrzése érdekében, hogy ismerjék meg a gyógynövényekben rejlő lehetőségeket és, hogy ezt hogyan tudják hasznosítani a mindennapjaikban.
Négy külön csoportban korosztályok szerint jöttek a Szamóca kiskertész tanoda gyógynövényes foglalkozására. Minden korosztálynak megpróbáltuk a saját befogadóképességük szerint adagolni az ismereteket, de a gyógytea kóstolás, iszogatás minden programba belefért.
A foglalkozás helyszínéhez egy csoportszobát kaptunk, amit berendeztünk szemléltető anyagokkal, vagyis gyógynövényekkel: csipkebogyóval, zsályával, levendulával, cserepes mentával, citromfűvel és sok sok szárított gyógynövénnyel, amit szagolgathattak, morzsolgathattak.
Az óvodás csoportok (2 óvodás csoport volt) összeállítottak egy megfázásra való gyógynövénykeveréket. Azzal kezdték, hogy hajtogattak egy papírtasakot és kidekorálták saját ízlésük szerint, hogy ne tévesszék össze. A tasakokba tettek mentát, bodzát, kamillát, hársfát és csipkebogyót. A gyerekek felismerték a bodzát, a kamillát és a mentát is. Közösen elkészítették ezt a keveréket és jóízűen elfogyasztották. Megtanulták ezeknek a gyógynövényeknek a gyógyhatásait és eltették a keveréket, hogy ha megfáznak legyen mivel kikúrálni. Kaptak egy színezőt is, amin egy teás kancsót, aranyos teáscsészékben gőzölgő teával kellet kiszínezni.
A kisiskolás gyerekek is elkészítették a saját gyógynövénykeveréküket megfázásra és elraktározták a saját kézzel készített kis papírtasakjaikba. Ők is megismerkedtek a kamilla, menta, zsálya, citromfű, bodza, csipkebogyó és hársfa gyógyhatásaival. Elkészítették közösen a teát, a gyógynövényeket leforrázták és hagyták állni 5 percet, mielőtt elfogyasztották.
Készítettek egy sebgyógyító olajat körömvirágból. Frissen szedett körömvirágot bébiételes üvegekbe tettek és hidegen sajtolt napraforgó olajjal leöntötték, annyira, hogy ellepje az olaj a virágokat. Kaptak egy használati útmutatót, melyre ráírtuk, hogy 2 hétig hűvös helyen kell álljanak a virágok az olajban, majd le kell szűrni és lehet is használni. Sebekre, zúzódásokra, karcolásokra kiváló.
Az utolsó csoport a kamasz lányok csoportja volt. Velük finom gyümölcsökkel, fűszerekkel ízesített gyógyteát készített Tünde, amit megtanultak szépen tálalni. A pipacsos porcelán teáskészletet használták a tálaláshoz. Együtt elkészítették a fahéjas teakeveréket és a szépen megterített asztalon feltálalták és teasüteménnyel elfogyasztották. Készítettek még egy levendulás körömvirágos arclemosót is, amit ki is próbáltak.
A megismert gyógynövényeken kívül megtanulták, hogy nem csak a bioboltokban lehet gyógynövényeket beszerezni, hanem begyűjthetők saját környezetükből vagy kirándulásaik alkalmával. A gyerekotthon udvarán és a közeli parkban is számtalan gyógynövény volt amiről nem is tudtak: hársfa, diófa, bodza, mogyoró csak be kell gyűjteni a megfelelő időben és lehet használni, ha ismerik a gyógyhatásait.

 A rendezvény a MAGYAR NEMZETI VIDÉKI HÁLÓZAT (MNVH) elnökségének döntése alapján, annak jóváhagyásával szakosztályi keret támogatásával valósult meg a KÖZÖSSÉGI TANULÓKERT HÁLÓZAT programon keresztül.

2013. október 21., hétfő

Diós foglalkozás a Szamóca kiskertész tanodában a Füvészkertben



Téma:
A diófa megismertetése, a termés kóstolása, betakarítási módszer megismertetése, termésből kézműves alkotás készítése   
Résztvevők: A Kőbányai Kiskakas óvoda 2 csoportja

Az óvodások még nem jártak a Füvészkertben, így nagyon érdekesnek találták az őszi színekben pompázó sok növényt, üvegházakat. Míg elértek a diófáig bemutattunk pár feltűnően szép vagy érdekes növényt. Ilyen volt a sárkányfenyő, (Wolemia nobilis) ami nagy sikert aratott az óvodások körében mikor megtudták, hogy ilyenek éltek a dinoszauruszok korában is.
A Füvészkertben egy nagyon nagy fekete diófa van, melyről a termések pont most hulltak le a földre. Az óvodások felszedegették a földről a diókat, kibontották a külső zöld burokból és kosarakba, vödrökbe gyűjtötték. Míg gyűjtögettek megismerkedtek a dióval kapcsolatos tudnivalókkal: milyen sokáig él egy diófa, milyen nagyra nő, hogy a fekete dió fogyasztásra alkalmatlan, de nagyon szép ékszerek készülnek belőle. 
 
Megtudták, hogy a dió gyógynövény is, nagyon sok jótékony hatása van, de ugyanakkor alatta nem fejlődik más növény. Megismerték, hogy a dió tápértéke milyen magas, hogy, aki nem eszik húst, az dióval tudja pótolni. „Saját bőrükön” megtapasztalták, hogy a dió mennyire fest. Ahogy kibontották a diókat a zöld burokból megfogta a kezüket, jó barna maradt, hiába mosták tisztára. így már könnyen elhitték, hogy a diófa levelét régen hajfestésre is használták.
Az óvodások kaptak pár bambuszkarót és azokkal megverték a diófa alsó ágait, hogy érzékeljék, hogy hogyan is zajlik a dióverés. A bambuszkarókat hamar visszagyűjtöttük, mert veszélyes szerszámnak bizonyultak a kis kertészek kezében. Nem a diófára leselkedett ez a veszély, mert ágait alig érték el, hanem saját testi épségükre.
A kosarakból és vödrökből az óvónéniknek adták a begyűjtött fekete diókat, hogy kézműves alkotások készüljenek belőlük, majd az óvodában.
A Szamóca kiskertész tanoda telephelyén a Füvészkertben a fűbe kiszórtunk sok sok diót (a közönséges Juglans regiat), mellyel az óvodások kosarai nagyon hamar újra megteltek. Az itt begyűjtött diókat megtörtük és meg is ették az óvodások. A diótörés közben diós mondókákat mondtak és diós énekeket énekeltek. A dió kóstolás után dió figurákat készítettek, hogy maradjon valami emlékük erről a foglalkozásról. Választhattak, hogy vitorlás kis hajót vagy bölcsőbe tett babát készítenek, de sokan mindkettőt elkészítették, sőt volt aki többet is.
A vitorláshoz a kettévágott dióba fogpiszkálót szúrtak és arra egy falevelet húztak. A baba bölcsője ugyancsak kettévágott dióból készült, amiből kivettük a dióbelet. A baba egy szem mandula volt, amire rajzoltak szemet, szájat, bepólyázták egy darab szalvétába és betették a dióhéjba.
Hogy az óvodában is tudjanak diós foglalkozást tartani kaptak egy diótündér készítő készletet. Mivel a tündérkéket ragasztani kell, ez csak beltéri óvodai kézműves foglalkozás keretében kivitelezhető. A készlet tartalmazza a diótündérek minden alkotó elemét: fejük dióból, hajuk szárított virágból, testük újrahasznosított tojástartóból készül, melyhez szárnyakat fehér szalagból kaptak. Reméljük, hogy a diótündérek segítségével sokáig fognak emlékezni a „dióverésre”, melyen a Szamóca kiskertész tanodában a Füvészkertben vettek részt.




2013. október 14., hétfő

A magyarság virágai és tulipánhagyma ültetés

Népművészetünk legősibb virágmotívuma a tulipán a wikipedia szerint is, így nagyot biztos nem tévedtünk mikor tulipánhagymákat ültettünk a magyarság virágai című foglalkozásunkon a Füvészkertben.

A magyarság virágait keresve a kis kertészek bebarangolták  az egész Füvészkertet. Kacskaringós utakon, patakon átívelő hídon, dombon fel, völgyön le jártak. Ahol találtak olyan virágokat, amiket őseink is nevelgettek leszúrtak egy magyar zászlót. Jó sok helyre került zászló: a rózsákhoz, krizantémokhoz, kövirózsákhoz. A kövirózsa ismerősen hangzott, sok kis kertész fülfájását kikúrálták már a cseppjeivel...

A virághagyma ültetést a terület előkészítése előzte meg. Mivel jó sok kiskertész összegyűlt ezen a szép őszi napon pikk-pakk végeztek a nehéz fizikai munkákkal is. Együttes erővel nekifeszültek, és mindent kiszedtek az ágyásokból. Ez a kiszedés, megsemmisítés nagyon jó mókának bizonyult: büntetlenül lehetett a növényeket cibálni, tépni, kicsavarni, sőt mi több: ez volt a feladat. Ezt a feladatot további mókás kerti feladatok követték: ásni, gereblyézni és öntözni kellett.

A terület előkészítése után minden kiskertész beásta a saját virághagymáját az ágyásba, és jól megjegyezte, hogy hova is tette, mert tavasszal meg kell találja. A nagy sürgés-forgásban meg se tudtuk számolni, hogy hány kiskertész munkálkodott ezen a rendezvényen a Szamóca kiskertész tanodában, de tavasszal, ha kibújnak a tulipánok, majd kiderül....



A rendezvény a MAGYAR NEMZETI VIDÉKI HÁLÓZAT (MNVH) elnökségének döntése alapján, annak jóváhagyásával szakosztályi keret támogatásával valósult meg a KÖZÖSSÉGI TANULÓKERT HÁLÓZAT programon keresztül.












2013. október 11., péntek

Zsiráf, zebra és sivatag Gödön a Szamóca kiskertész tanodában



Vadállatok költöztek a Mackóvár játszóház kertjébe és, hogy jól érezzék magukat, a kis kertészek kedvükre való környezetet varázsoltak nekik.

A kertépítést komoly előkészítő munkálatok előzték meg. A munkálatok a területen található beérett paradicsomok és napraforgók leszüretelésével kezdődtek és a világatlasz tanulmányozásával, érdekes kutatómunkával folytatódtak.
 
A kis kertészekből alakult kutatócsoport megállapította a napraforgók növekedése alapján, (nem fejlődtek, kicsik maradtak), hogy sivatagi kertet kell létrehozni és a térképen talált sivatagok elhelyezkedése alapján afrikai állatokkal kell benépesíteni.

Mivel egy kert kialakításához kemény fizikai munkára is szükség van, ezért a kutatásból és tervezésből álló szellemi tevékenység után ásót, kapát és gereblyét ragadtak és előkészítették a területet.


Szárazságtűrő növények kerültek a sivatagi kertbe: varjúháj, deres csenkesz, nőszirom és levendula.

A beköltözött vadállatok: zsiráf, elefánt, teve, víziló és zebra teljes ellátásban részesülnek. Kaptak növényeket, hogy legyen mit egyenek, házakat, hogy legyen hol lakjanak. Kialakult az infrastruktúra is, utak épültek, hogy tudják egymást meglátogatni az állatok.
 Soma kis kertész jóvoltából focipálya is épült és ezzel a közösségi élet is elkezdett alakulni az állatok közt: lejátszották az első focimeccset.

2013. október 1., kedd

Szamóca kis kertészek Gödön

Gödön is zajlik az élet a Szamóca kiskertész tanodában, habár az időjárás ott se volt kegyesebb a kis kertészekkel.

Esővel és hideggel dacolva elvetették a kamillát, ami azóta már szépen ki is kelt.

A következő foglalkozáson betakarították a terméseket és tulipánhagymákat ültettek (ezt már szebb időben).
 

A nyáron a biokertben a növények nagyon szépen  fejlődtek, virágoztak, teremtek...

Pompásan virítottak a rézvirágok, büdöskék, sarkantyúkák.


A büdöskék látták el a kártevők elleni védelmet, sikeresen, ami a termés mennyiségén is látszott. A rézvirágok egy üde színfoltot alkottak a Mackóvár játszóház udvarán. A sarkantyúkák, nem csak színeikkel, de ízükkel is felhívják magukra a figyelmet, mert a viráguk nemcsak, hogy ehető, hanem finom is.










A szamócák szaporodtak, bokrosodtak. Tavasszal biztos lesz mit róluk szüretelni. A kis kertészek szépen megkapálták.
A cékla is szép nagyra nőt. A levele is ehető,ezért levelestől vitték haza a kis kertészek.

A kis cserepekbe szórt kamillát is hazavitték, hogy otthon gondozzák tovább.
A kamilla gondozásához az útmutatót megtaláljátok a Szamóca tanácsai oldalon.






Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...