2013. június 22., szombat

Bemutató foglalkozás a Füvészkertben 2013. június 15.

 30 fok fölötti hőmérsékleten gondolataim korlátozódnak: árnyékra, pancsolásra és hűsítőre.

A Füvészkertben tartott bemutató foglalkozásunkon mindhárom,  kánikulában nélkülözhetetlen dolog adott volt. (habár szerencsére még a nagyon nagy meleg előtt,  június 15.-én tartottuk)




A biokertünk magasított ágyásai egy hatalmas nyárfa szomszédságában kaptak helyet. Míg az ágyásokba beültetett paradicsomok déltől napoznak, a délelőtti foglalkozáson a kis kertészek élvezhették a nyárfa hűsítő árnyékát.

Ezek a paradicsomok a melegben nagyon megszomjaztak, így a szorgos kis kertészek nem győzték hordani a kis öntözőkannákkal a vizet.
Úgy tűnik, hogy az öntözés a kis kertészek egyik kedvenc tevékenysége, locsolni és közben kicsit pancsolni, minden gyerek szeret.

A harmadik elem, a kánikula túlélő csomagból a hűsítő volt, de ennek elfogyasztását kemény kertész munkák előzték meg.

Mentát és citromfüvet szaporítottak a kis kertészek, beültették egy papírcserépbe, amit hazavittek.

 

Bekötött szemmel, illatuk alapján is felismerték ezt a két növényt, és a sikeresen teljesített feladatot ajándékkal jutalmaztuk.

A biokertbe ültettek még salátát, körömvirágot, és megkapálták a szamócát.
 
Végül közösen készítettük el a hűsítő limonádét a frissen szedett menta és citromfű levelekből. A limonádé minden kis kertésznek ízlett, és ha ügyesen gondozzák a kis növényt, amit hazavittek, bármikor el tudják otthon is készíteni. (Gondozási útmutató a Szamóca tanácsai oldalon található)


2013. június 20., csütörtök

Szamóca tanácsai az égig érő paszuly (futóbab) gondozásához


Kedves kiskertész!

Tudod-e, hogy mi a paszuly, és mekkorára nő?
Ha részt vettél azon Szamóca tanodás foglalkozáson, mikor babot bujtattunk papírcserépbe, akkor bizonyára tudod a választ.
Ha nem ismerős a paszuly, a megfejtéshez nézd meg Az égig érő paszuly népmesét (kattints a címre).

Most, hogy már tudod, hogy ez a futóbab és nagyon-nagyon magasra nő, segíts neki, hogy elérje az eget.

A kis papírcserepet, amiből gyorsan kibújtak a növénykék, ültesd be a kertedben a földbe, vagy a teraszodon egy balkonládába vagy nagy cserépbe. Kertész lapátoddal ássál neki egy akkora fészket, ahova cserepestől kényelmesen belefér. Jó puha fészket készíts neki egy napsütötte helyen. Ha beköltöztetted, tegyél a tövéhez egy kis földet, és óvatosan nyomkodd meg, simítsd el a földet a növénykéd körül, és locsold be jól.

 Keress neki támasztékot: egy nagy faágat vagy bambuszpálcát szúrjál le a növénykéd mellé, hogy tudjon elindulni az ég felé. 
Locsolgassad, figyelgessed nap mint nap. Meglátod, ha vizet és napot kap, úgy elindul, hogy meg se akar állni. Nagyon okos növény, a karót (a faág vagy bambuszpálca, amit a földbe szúrtál támasztéknak) úgy megtalálja, mintha látná, hogy hol van, és felkapaszkodik rá. Addig csavaródik a karóra, amíg az véget nem ér, és onnan folytatja tovább az ég irányába: felkapaszkodik a közelben levő bokorra, fára, fészerre, háztetőre és ha a teraszra tetted, akkor valószínű a felső szomszédhoz is bekopogtat.
Hamarosan megjelennek a virágok mindenféle színben: fehér, lila, piros... Most már csak egy tennivalód maradt a locsoláson kívül: szüretelni kell!

Futóbabod folyamatosan hozza a zsenge kis zöldbabokat, így ha szereted a zöldbabot, folyamatosan kell szüretelni. Ha látod, hogy van a növényeden egy főzeléknyi zöldbab, akkor nekiállhatsz leszedegetni. A hüvelyeket egyénkét, óvatosan próbáld meg letörni, hogy növényed ne sérüljön, hogy majd a következő főzelék adagot is felnevelje.
Ha nem szereted a zöldbabot, de a csülkös bablevest annál jobban, akkor hagyd beérni a babszemeket. Ha a hüvelyek meghíztak, kidudorodnak benne a babszemek, és a hüvely elszáradt (ha megfogod, könnyen széttörik, morzsolódik), akkor elkészült a bableves alapanyag, már csak ki kell bontani. A száraz hüvelyekből ki kell szedegetni a babszemeket, de ez már könnyű feladat egy olyan kis kertésznek, aki sikeresen felnevelt egy futóbabot.

Jó étvágyat a bableveshez! Küldjetek képet Szamócának a futóbabról, és ha tudjátok, mérjétek meg, hogy mekkorára nőtt, de gyanítom, hogy ez nem fog sikerülni, mivel nincs égig érő mérőszalag.

Jó kertészkedést! Szamóca

Láttatok-e futóbabot,
piros babot, fehér babot,
mit Bors néni felfuttatott?
Babot futtat karóra,
karján van egy kar-óra,
azon méri hány perc alatt
fut a bab a karóra.
Piros bab,
fehér bab,
de legszebb a futóbab.

2013. június 19., szerda

Szamóca tanácsai a napraforgó gondozásához


Kedves kiskertész!

Szamóca tanodás foglalkozásunkon papírcserépbe bujtattál pár szem duci fekete magot. Ezek napraforgómagok. Ezekből a magocskákból lesz az óriás napraforgó.

Hogy a te napraforgód is olyan szép nagy legyen, mint azok, amiket  kiránduláskor az utak mentén, szántóföldeken, vagy a szomszéd kertjében bizonyára már láttál, fogadd meg Szamóca tanácsait.



A kis papírcserepet tedd a kertedben vagy a teraszodon egy olyan védett helyre, ahol nem borul fel és locsolgassad minden nap. Öntözésnél figyeljetek arra, hogy a föld ne legyen túl nedves de ne is legyen kiszáradva. A kezetekkel tapintsátok meg a földet, hogy érezzétek, elég nedves vagy túl vizes.

Ha már kihajtotta első leveleit, a papírcseréppel együtt ültessétek be a földbe a kertben, vagy a teraszon egy nagy cserépbe. A kis kertész lapátotokkal ássatok egy akkora gödröt, hogy a cserép könnyen beférjen. Puha fészket csináljatok neki. Költöztessétek bele a kis napraforgót, cseréppel együtt. Öntözgessétek, figyelgessétek nap mint nap.


Ha a teraszon ültettétek be egy nagy cserépbe, próbáljátok kikötni, hogy ne boruljon fel, ha fúj a szél. Ha ügyesen gondozzátok, hatalmas nagy virágot nevel, mely mindig a nap irányába fordul. Ha a tányér közepén levő magocskák megfeketednek, kikerekednek, jó ducik lesznek, akkor megkóstolhatjátok. A magok finomak, csak ki kell bontani a héjából. 
Ha nem akartok napraforgó magokat kóstolgatni, a bontással bajlódni, hagyjátok kint a kertben és a madarak örülni fognak a finom csemegének. 
Jó kertészkedést!

Szamóca

Szamóca tanácsai a menta és citromfű gondozásához



Kedves kiskertész!

Remélem ízlett a limonádé, amit a Füvészkertben szürcsölgettél a kemény kertész munkák elvégzése után. Ha otthon is szeretnél ilyen limonádét készíteni, bármikor megteheted, ha Szamóca tanácsait megfogadva gondozod a hazavitt növénykédet.




Biztos emlékszel, hogy Szamóca segítségével (jelen esetben Tünde) mentát vagy a citromfüvet ültettél. A kis papírcserépbe, amit hazavittél, bebujtattál egy zöld ágacskát, aminek volt egy kis gyökere, de levele nem volt, mivel közösen visszavágtuk, és abból készült a limonádé.

Ezt a kis cserepet a kikandikáló ágacskával tedd a balkonodon vagy a kertedben egy árnyékos helyre és naponta locsoljad, kánikulában naponta többször is. Locsolás előtt ellenőrizd kezeiddel, hogy nedves-e a föld a cserépben. Ha a kis ágacskád kihajtotta levélkéit, cseréppel együtt ültesd be a földbe a kertedben, vagy a teraszon egy balkonládába, nagyobb cserépbe. Most már ültetheted napos helyre is, szereti a napot. Itt is locsolgassad naponta.

Ha már elmúltak a nagy melegek, vagy meguntad a sok limonádét, és növénykéid még rendületlenül nőnek, leveleket hajtanak, szedd le a leveleket és szárítsd meg. Egyenként szedegesd le a levélkéket a szárról és terítsd ki egy papírra. Amíg megszárad (3-4 nap) hagyd a szobádban, így érezni fogod a jó illatát. Úgy tudod ellenőrizni, hogy mikor száradt meg, hogy megpróbálod kezeiddel összemorzsolni. Ha ujjaid között pici darabokra törik és kezed száraz és tiszta marad, akkor megszáradtak a levelek. Összegyűjtheted a papírról és egy befőttesüvegbe zárhatod.: elkészült a menta teádhoz a teafű. Téli estéken iszogathatod a jó meleg menta vagy citromfű teádat és büszke lehetsz rá, hogy te nevelted, saját kezeddel gondoztad.

Ha gyengélkedik a növénykéd, nem akar levélkéket hajtani, vagy bármi más kérdésed van, mentával, limonádéval, kertészkedéssel kapcsolatban,  írjál Szamócának, válaszolni fog.

Jó kertészkedést, finom limonádét!

Szamóca

2013. június 8., szombat

Égig érő paszuly és társai


Szamóca kiskertész foglalkozások a Kelenvölgyi óvodában (Budapest XI. kerület)


 



A Kelenvölgyi óvodában besűrűsödtek a kertész események. A későn jött tavaszt nemsokára a vakáció követi (amit nem bánnak a gyerekek), de mivel egy csoport se akart kimaradni a kerti mókából, ezért Szamóca szinte mindennapos vendég volt az óvodában.

A sort a Napocska csoport kezdte az égig érő paszuly ültetéssel, ami azóta remélhetőleg már valahol félúton jár az ég felé, mivel még május első felében cserépbe bujtatták a szorgos kertész kezek. 

Minden csoportnak más foglalkozást tartott Szamóca, hogy felkeltse a kis kertészek kíváncsiságát, de megleshették a másik csoport munkájának eredményét: a saját kezűleg dekorált papírcserépbe bujtatott napraforgómagokat, a színes balkonládákat és a vicces fű Benőket.

A lebomló papírcserépbe ültetett karós bab és napraforgó magok kibújtak, cserepestől a földbe kerültek. A kis kertészek tovább gondozzák a Szamócától  kapott gondozási útmutató szerint.
 

A balkonládák az óvoda ablakát díszítik, színesítik az óvoda udvart. A kis kertészek megtanulták a beültetett növények neveit jellegzetes tulajdonságaikkal párosítva: mézillatú mézvirág, paprikaszínű paprikavirág, büdös büdöske. Azt is megjegyezték, hogy ki melyik láda beültetésében vett részt, mert a balkonládák locsolása, gondozása is a feladatuk lesz.
A fű Benők kopasz fejét eddig már benőtte a fű haj, fű frizurájukat meg lehet nyírni.

Várjuk az élménybeszámolókat: kinek nőtt a legmagasabbra a karós bab, ki nevelte a legnagyobb tányérú napraforgót. A nyári szünet után találkozunk, de addig is várjuk a kis kertészeket Szamóca kiskertész tanodájába a füvészkertbe további kertész kalandokra.

2013. június 7., péntek

Bemutató foglalkozás a füvészkertben

INGYENES bemutató foglalkozás a füvészkertben: 2013. június 15. szombaton 11-től 12-ig

Cím: 1083 Budapest, Illés utca 25 http://www.fuveszkert.org/

Foglalkozásainkon játékos kertészkedéssel megismertetjük a gyermekeket egy zöldebb, környezettudatosabb életformával, amelyben értéket jelent a saját kertben, saját munkával megtermelt biozöldség, és az alkotás öröme fűből-fából-virágból és újrahasznosított anyagokból.

Jelentkezni és a foglalkozásról bővebb információt kérni itt lehet:
Thalmeiner Tünde: 06-30-4137393
Szakács-Nagy Zsuzsa: 06-70-5474527
szamocatanoda@gmail.com
www.gyerekkertesz.hu

 https://www.facebook.com/Szamocatanoda

2013. június 3., hétfő

Botanikai kincskereső

 







A Fehérvárcsurgói Dísznövény és Kertművészeti kiállításon nagy sikere volt a Tünde által tartott botanikai kincskereső foglalkozásunknak. 

A foglalkozás idejére a standunk átalakult egy botanikai expedíció táborhelyévé, ahol a kis híres botanikusok előkészültek az ismeretlen növények felfedezésére és ide tértek vissza a begyűjtött növényritkaságokkal. 


 
A táborba hozott leveleket beazonosították, elnevezték. Születtek új növénynevek:  mint cikkcakklevelű fa.  
 



Ezekből az új növényritkaságokból herbáriumokat készítettek a kis felfedezők. A herbáriumokat a botanikusok kidekorálták saját ízlésük szerint. A begyűjtött leveleket beragasztották és a saját elnevezés mellett megtanulták a "hivatalos" nevüket is.
Az expedíció végeztével a résztvevők egy csinos herbáriummal és egy kis botanikai tudással lettek gazdagabbak: megtanulták 5 fa fajta nevét és a jó hangulatú felfedezőútnak köszönhetően valószínűleg sokáig emlékezni is fognak ezekre a növénynevekre









Szamóca kiskertész tanoda Fehérvárcsurgón

A hétvégi részvételünket a 9. Európai Dísznövény és Kertművészet kiállításon Fehérvárcsurgón jelentős mértékben befolyásolta az eső, de mindezek ellenére is a Szamóca kiskertész tanoda első standos megjelenése sikeresnek könyvelhető el.

A stand szomorú időben-eső előtt

 A Tünde által kitalált és lebonyolított botanikai kincskereső foglalkozásunk szombaton is vasárnap is esőmentes időpontban volt, így a sok kis felfedező gyerkőc szárazon megúszta a kincsvadászatot. (a botanikai kincskeresőről külön blogbejegyzést közlünk nemsokára)
A délutáni palántaültetést felhőszakadás, zápor, zivatar... mosta el, de a sátor alatt tartott tájképi kert rajzolásnak, mozaik ragasztgatásnak (Eplényi Anna foglalkozása) nagy sikere volt.

A konferencián Tünde előadása a kiskertész tanodánkról is nagy érdeklődésnek örvendett, így sikeresen zártuk az első kiállításon való fellépésünket.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...