2014. február 28., péntek
Kiskertészek kedvence: a zöldborsó
A zöldborsó MOST már vethető!! Már ha eláll végre az eső... Készíthetitek a szerszámokat, ásót, gereblyét, magokat és kezdődhet az ehető kert kialakítása, indulhat a kis kertészek kerti kalandja.
Apám szerint a zöldborsó nem tartozott az ehető növények kategóriájába, de az étkezési szokások annyira változtak, hogy ismerős családok körében 2 kislányt is ismerek, akik imádják a zöldborsót. Ők a Borsószem királykisasszonyok (nem kényességük, hanem zöldborsó imádatuk miatt).
A zöldborsó nem csak a Borsószem királykisasszonyok kedvenc eledele, hanem a gyerekkel kertészkedés egyik alapnövénye is, az alábbi tulajdonságai miatt:
- könnyen megfogják a gyerekek a jó nagy szemeket
- nem kényes: talajban nem válogat, megterem szinte bármilyen talajon, de a tápanyagban gazdag termőföldet meghálálja
- balkonon is termeszthető: legalább 30 cm átmérőjű cserépbe kerüljön
- akkor is számíthatunk termésre, ha nem az előírt sortávolságot, tőtávolságot tartjuk, hanem a kis kertészek készítik a puha kis fészket és minden fészekbe beszórnak pár magocskát és gondosan betakarják jó vastag föld paplannal (5-6cm)
- hidegtűrő növény: ahogy elolvad a hó és kiszabadulnak a kis kertészek a kertbe kezdhetik is a borsó vetést, ezzel kezdődnek a kiskertész feladatok a kertben
- a bőséges termés biztosításához mindenképpen napos helyre kerüljön
- a magas fajtákból sátor is készíthető a kis kertészeknek: jó tudni, hogy nem tekeredik mint a bab, hanem kacsokkal kapaszkodik, ezért a sátorkészítéshez a karókra kötözzünk körbe zsinórt és erre rákapaszkodik
- viszonylag hamar lehet szüretelni (kb 11 hét)
- könnyű feladat és jó móka leszedegetni, kibontogatni a hüvelyeket
- nagyon FINOM: nyersen, főzve, párolva, fagyasztva...
2014. február 27., csütörtök
2014. február 26., szerda
A Világ körüli utazás a TV-ben
Tünde a Világ körüli utazásról beszél a Neoworld TV-nek.
Sok- sok kép van benne a kis kertészekről. Nézzétek meg!
Sok- sok kép van benne a kis kertészekről. Nézzétek meg!
Katt ide: Világ körüli utazás videó
2014. február 6., csütörtök
Tanácsok Afrikába utazó kis kertészeknek
Szombaton Afrikába indulunk, egészen pontosan a sivatagba, ami nagyon veszélyes helynek számít, ezért összegyűjtöttem pár jó tanácsot, hogy ép bőrrel, élményekkel gazdagodva térjünk vissza.
Először is megnéztem a Konzuli Szolgálat weboldalán, hogy ők mit tanácsolnak. Felsorolnak pár nagyon veszélyes országot, ahova egyáltalán nem javasolják a kirándulást. Habár ezen veszélyes országok legtöbbje a Szaharában van, ahova mi is készülünk, de biztosíthatlak, hogy ezeket szigorúan kerülni fogjuk.. Jó nagy sivatag a Szahara, marad nekünk is biztonságosan látogatható hely bőven. (12 ország van a Szaharában és kb 2,5 millió ember él itt).
Továbbá leírják a beutazás és az ott-tartózkodás feltételeit.
Amennyiben szüleitek elkísérnek a Füvészkert kapujáig, ott Tünde útlevél és vízum nélkül is befogad a csapatba és ott-tartózkodásotok alatt biztonságotokról gondoskodik.
Mi kerüljön a csomagba:
A Szahara klímája nagyon száraz, meleg. Nappal 45-50 C fok is lehet, míg éjjel -3 C is gyakori. Állandóan fúj a szél (passzátszelek). Ezért hozzatok meleg ruhát is, és lenge öltözetet is. A napkalapot, naptejet, napszemüveget ez alkalommal otthon hagyhatjátok A Szaharában nagyon keveset esik az eső, van, hogy évekig egyáltalán nem, de szombaton az utazásunk tervezett időpontjában az időjósok szerint eső várható, ezért készüljetek esős ruházattal.
Házi
állatok közül a tevékkel, lovakkal, zebukkal, szamarakkal, juhokkal, kecskékkel és kutyákkal; a vad
állatok közül a legszámosabbak a hiénák, sakálok, gepárdok, antilopok, azután a
strucok, gyíkok, kigyók, skorpiók.
Mit fogtok enni, inni
Az oázisokban megterem a füge, datolya, szőlő, gabona. A sivatagba nem lehet megfelelő mennyiségű innivaló nélkül elindulni, de mivel mi az oázisokba megyünk, az ott található források biztosítják az innivalót.
Milyen növényekkel találkoztok
Velvícsia: Matuzsálem növény. Hatalmasra nő, egyes példányai 2000 évesnél idősebbek. Mivel olyan helyen él ahol hónapokig nem esik eső, a fennmaradásához szükséges vizet a ködből veszi fel.
Datolyapálma ligetek az oázisokban, füge, olajfa, gumifa
Biztonság, védőoltások
A sivatagba malária elleni védőoltás nélkül nem tanácsos elindulni, de ez esetben nem lesz szükségetek védőoltásokra és a biztonságotok se lesz veszélyben. A foglalkozás után ép bőrrel, élményekkel gazdagodva térhettek vissza szüleitekhez a Füvészkert bejáratánál.
És, hogy mit fogtok ültetni: az meglepetés.
2014. február 1., szombat
Sozial Marie társadalmi innovációs pályázat
A Szamóca Kiskertész Tanoda egyik projektjét beneveztük A Sozial Marie társadalmi
innovációs pályázatra. Gyerekotthonban élő gyerekeknek
tanítunk kertészkedést, útravalóként a felnőtt élethez.
A közönség szavazás is hozzájárul a pályázó sikeréhez
ezért örülnék, ha minél többen szavaznának ránk.
Klikk
a linkre > klikk az "erre szavazok" gombra> klikk
a mailen érkező visszaigazolásra> egy összeadás
eredményének beírása.
A program célja, megismertetni és megszerettetni a kertészkedést, gyerekotthonban nevelkedő gyerekekkel, hogy útravaló legyen számukra felnőttkorukban. Miután 2013-ban több hónapon át kertészkedtünk együtt egy budapesti gyerek otthonban élő gyerekkel az idei évben új erővel és nagyobb tervekkel folytatjuk a munkát. A program fenntarthatósága és hosszú távú megvalósítása érdekében az otthon pedagógusait is megtanítjuk a “Szamóca Tanoda ” gyerekcsalogató fortélyaira és a kertészkedés rejtelmeire. Így a jövőben mindig lesz az otthonban valaki aki a gyerekek tarisznyájába becsempéssze az útravalót.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)