2016. február 26., péntek

Érdekességek az orchideákról


  Az orchideafélék a növényvilág legnagyobb fajszámú családja közel 22 000-30 000 természetes módon kialakult fajjal.

Előfordulásuk: minden kontinensen, kivéve a sarkköröket
 
Magyarországon kb. 47 őshonos talajlakó faj létezik. Ilyenek: kosbor, bangó, ujjaskosbor, madársisak

Virága 6 db lepellevélből áll. Legfeltűnőbb a belső mézajakká módosult belső levél.
 Sok pici magja van: (toktermésenként 1000–4 millió) 
 
A magok csírázáshoz  szükséges kapcsolatba kerülniük egy gombával. A csírázás akár több évig is eltarthat.
 A talajlakó orchideák gyakran tárolnak tápanyagokat kettős gyökérgumóikban (ikergumó) így vészelik át e kedvezőtlen időszakokat, a talajba visszahúzódva.

A fán lakó orchideák gyökere is tartalmaz klorofillt.



Több száz évig is élhetnek. 
 

Egyes orchidea fajták csak teliholdas éjszakákon termékenyek.

  A lepke orchidea Európában a legtöbben eladott cserepes növény (évente 12 millió).
 
Beporzásokat különböző taktikákkal segítik elő:
hasonlítanak egyes rovarok nőstényeire (pókbangó) vagy börtönbe zárják a rovarokat, amíg elvégzik a beporzást (papucsorchideák)

Ismert orchidea fajták:
Lepkeorchideák (Dendrobium phalaeopsis)
Csónakorchideák (Cymbidium)
Rókafarkú orchideák
Bohócorchideák (Masdevallia) 
Árvácska orchidea (Miltonia)
Oncidium
Papucsorchideák (Paphiopedilum)
Szakállas papucsorchideák
Vanda
Cattleya

A képeket készítette: Farkas Andrea

2016. február 19., péntek

Zöld spagetti- avagy a vesszőkaktusz

Ez a zöld spagetti nem egy étel, hanem egy álruhába bújt kaktusz.

A kaktuszfélék családjába tartozó vesszőkaktusz, annyira különbözik rokonaitól, hogy még tüskéje sincs. Az eredeti élőhelyén fákon lakik és akár 2m hosszú lecsüngő hajtásai is lehetnek.

Nem csak megjelenése, hanem gondozása is teljesen eltérő az általában szárazságtűrő kaktuszokétól. Nem szeret kiszáradni, nyáron pedig kimondottan sok öntözést kíván. Jobban érzi magát a félárnyékban-árnyékban, mint a tűző napon. Magas páratartalmat és tápoldatozást kíván (orchidea tápoldat megfelelő).
Átültetni 2-3 évente elegendő, mert nem nevel nagy gyökereket. Tőzeges (savanyú) laza talajban fejlődik. Frizuráját bátran lehet alakítani: ha már túl hosszú, bozontos, nyugodtan vágjátok vissza.

Nálunk évek óta a konyhaablakban éldegél. Letörő hajtásait (könnyen törik) benyomom a földbe és mindig meggyökeresedik. Nagyon szívós, élni akaró növényke, mely télen-nyáron díszíti ablakuk.

2016. február 18., csütörtök

Orchideák

A trópusi esőerdők sűrűjében a fákon csüngenek, léggyökereikkel párát gyűjtenek, és szépségükkel mindenkit elvarázsolnak.
Kirándulás a hideg télből egyenesen a trópusokra, ahol meglátogatjuk a most nyíló, minden színben pompázó, csodálatos, kecses virágokat, az orchideákat.

Szeretettel várunk erre a kirándulásra február 27-én szombaton 10 és 11.15-től.
A képeket készítette: Farkas Andrea





 

2016. február 3., szerda

Növények farsangja



Szürke téli napokon, amikor kevés a napfény nyárról, melegről, buja zöld trópusi tájakról álmodozunk. Nem kell messzire utazni az élményért, hiszen a botanikus kertek üvegházaiban télen is egzotikus virágok, óriás pálmák, fikuszok, banánfák, húsevő növények, vízi növények, kaktuszok, liánok, páfrányok, orchideák dzsungelében sétálhatunk és feltöltődhetünk egy kis meleggel és nyári hangulattal. Ha ellátogattok egy trópusi üvegházba sok olyan növénybe fogtok belebotlani, melynek a gyümölcsét pont télen fogyasztjuk, vitamin forrásként vagy csak mert finom: narancs, citrom, papaya, kókuszdió, banán, ananász, datolya, vanília.
Farsangra a gyümölcsöket vicces jelmezekbe öltöztette számotokra Virág, egyik kis kertészünk, hogy felvidítson Titeket. Keressétek meg a banánfát, citromfát, ananászt, datolya pálmát a botanikus kertek trópusi és szubtrópusi üvegházaiban. 
 A kavicsvirágok különös módját választották annak, hogy megmeneküljenek a legelésző állatoktól, akik eledelt és vizet keresve szívesen elfogyasztanának egy lédús pozsgás növényt. Utánozzák a kavicsok formáját és mintázatát és elvegyülnek, a kavicsok között melyek körül veszik őket. A Szamóca kiskertész klubban, a sivatagok és szavannák növényeiről meséltünk a gyerekeknek és szemléltük a kavicsvirágokat, amikor Alma, egyik kis kertészünk megszólalt: „de jó a kavicsvirágoknak, náluk mindig farsang van”.


A képeket készítette: Farkas Andrea
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...